SATIŞ  OFİSİ

  239 9 239

  Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

  Get Adobe Flash player

EmirOğulları

Yıldırım'da Bulunan Emiroğulları Portföyündeki Satılık Daireler

TÜM İLANLAR   

İnşaat SözleşmeleriMÜTEAHHİTİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Müteahhitin yapacağı inşaatı imar yönetmeliklerine ve inşaat tekniklerine uygun olarak yapma zorunluluğu olduğu gibi secimlik olarak binada kullanılacak malzemeler ve malzemenin kaliteleride açıkca yazılmalıdır. İnşaara ne zaman başlanacağı , ne zaman bitirilip tesilim edileceğide açıkca yazılmalıdır.

ARSA SAHİBİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Arsa sahibi ise inşaatın kanun ve yönetmeliklere ve imzalanan sözleşmeye uygun olarak yapılıp kendisine teslim edilme noktasına gelindiğinde mütahide düşen dairelere tekabül eden hisseyi tapudan müteahhide devretme yükümlülüğününe sahiptir.

UYGULAMADA NE GİBİ SORUNLAR YAŞANIYOR?

Uygulamada henüz inşaata başlanmadan müteahhidin payı arsa sahibince müteahhide devredilmeli kat irtifakı tesis edilmeli ve tapuda daireler dahi belli olmalıdır bu şekilde müteahhitin henüz yapılmayan daireleri satma imkanı kendisine sunulmuş olduğundan finansman bulma imkanı kolaylaşmaktadır.

Burada henüz inşaata başlamadan yada kaba inşaat aşamasında kat irtifakı tesis edilmiş ve kat irtifaklı daireleri satın alacak kişilerin inşaatın bitirilememesi ve iskan alınamaması gibi hallerde sorun yaşayacaklarını belirtmek gerekir. Ayrıca kendisine düşen bütün daireleri satan müteahhitlerin inşaatı yarım bırakarak mağduriyetlere yol açtıklarıda unutmamak gerekir.

MAĞDURLAR NE YAPABİLİR?

İnşaatın kaçak yapılması , yarıda bırakılması , imar hukukuna aykırılıklar, iskan alınamaması yada sözleşmeye aykırılık durumunda kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi gündeme gelebilir ki müteahhitten daire tapusu alan 3. şahıslar kendilerine dava açılarak tapularının elinden alınması riskini yaşayabilirler.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesine ve imar hukukuna aykırı binalardan müteahhitten daire satın alan 3. kişilerin inşaatın imar hukukuna uygun olarak yapılıp yapılmamasına ve hangi aşamada olduğuna göre izleyecekleri yollar farklıdır. Ancak uygulamada tapuyu mahkeme kararı ile almalarının çok zor olduğunu müteahhide karşı tazminat davası açma hakları bulunduğunu belirtmekte fayda var.

BU RİSKLERE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLERİ ŞU ŞEKİLDE ÖZETLEYEBİLİRİZ

1.Henüz kat mülkiyeti tesis edilmemiş ancak kat irtifakı tesis edilmişse bu durumda inşaatın kaçak bir yönünün bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol ettirin.
2.Mümkünse tamamlanıp iskanı alınmış ve kat mülkiyeti tesis edilmiş yapılardan alım yapın.
3. Daire alacağınız müteahhitin daha önceden inşaat yapmış ,güvenilir ve işlerini düzgün yapan köklü bir firma olmasına özen gösterin.
4. Müteahhit ile arsa sahipleri arasında bir ihtilaf olup olmadığına davalık olup olmadıklarına dikkat edin mümkünse aralarında düzenlenen kat karşılığı inşaat sözleşmesini inceleyerek alım yapın.


Satılık Villa
Kiralık Daireler

İLETİŞİM

 • (+90) 224 239 9 239
 • info@emirogullariinsaat.com.tr
 • www.emirogullariinsaat.com.tr

 • Dikkaldırım Mah. Hayran Cad. No:42
  Osmangazi / Bursa
© Emiroğulları 2012 - Tüm Hakkı Saklıdır
Turkcelist.Com Türkiyenin Hit Siteleri